W dniach 10-13.06.2024 r. w Mielniku odbyły się II Otwarte Mistrzostwa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Po raz kolejny wzięły w nich udział, oprócz zespołów z naszego regionu, ekipy z różnych stron Polski. 

W tym roku w otwartych mistrzostwach udział wzięło 11 trzyosobowych zespołów. Pięć z Podlaskiego Oddziału SG (Kuźnica, Nowy Dwór, Szudziałowo, Białowieża, WZD Białystok) oraz drużyny z Placówek Straży Granicznej w Opolu, Terespolu, Świnoujściu i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Swoje reprezentacje mieli również Podlaski Urząd Celno – Skarbowy w Białymstoku  oraz Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach.

Organizatorzy zainscenizowali realne zdarzenia, w trakcie których zawodnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością tematyki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ale również umiejętnością radzenia sobie z osobami, które utrudniały udzielenie tej pomocy. Uczestnicy mieli do wykonania różne zadania m. in. pożar budynku gdzie musieli udzielić pomocy osobom nieprzytomnym z obrażeniami i poparzeniami, wypadek drogowy na moście czy krztuszące się dziecko. Jednym z zagadnień było również zdarzenie masowe i ewakuacja śmigłowcem ratowniczym oraz wypadek  balonu. 

Pomysłodawca i jeden z organizatorów zawodów ratownik medyczny z Podlaskiego Oddziału SG pan Zbigniew Sobiesiak otrzymał medal za zasługi dla Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG w Białymstoku.

Zawody zorganizował Podlaski Oddział Straży Granicznej wraz z Zarządem Oddziałowym NSZZ FSG w Białymstoku przy wsparciu Zarządu Głównego NSZZ FSG.

Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie. 

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Podlaskiego.  Partnerem była Gmina Siemiatycze. Serdecznie dziękujemy sponsorom:

-Wodociągi Podlaskie

– Krex

– PUK Siemiatycze -Stacja

– MED PROJECT

– MOSiR Siemiatycze

– ELSTAW

– PSS Społem Siemiatycze

 

Szczególne podziękowania kierujemy do PSP Siemiatycze.