W dniach 12-14 kwietnia 2023 roku w Białymstoku odbyły się V Mistrzostwa Kynologiczne Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonogami rywalizowali w czterech konkurencjach.

W zawodach udział wzięli przewodnicy psów służbowych z czterech Oddziałów Straży Granicznej: Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Nadbużańskiego i Karpackiego. Uczestnicy mistrzostw musieli się zmierzyć z czteroma konkurencjami. Pierwszego dnia rywalizowali tylko sami przewodnicy bez swoich podopiecznych. Funkcjonariusze Straży Granicznej mieli do wykonania trzy strzelania: szybkie, dokładne i dynamiczne. Konkurencja polegała na zdobyciu jak największej ilości punktów. Drugiego dnia swoją zwinnością i pracowitością mogły się wykazać już psy służbowe. Pieski miały do wykrycia pozostawione w terenie leśnym ślady, następnie kolejne zadanie polegało za zaatakowaniu pozoranta po wcześniejszym zjeździe psa na linie oraz zatrzymanie pasywnego pozoranta. Ostatniego dnia Mistrzostw przewodnik z psem służbowym musieli na czas pokonać tor z przeszkodami na dystansie około 400 metrów.

Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajął  chor. SG Cezary Bednarek z psem służbowym Ibis z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, z kolei drugie st. chor. szt. SG Jacek Jabłoński z psem służbowym Demon z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, trzecie zaś st. chor. szt. SG Stanisław Orzeł z psem służbowym Extreme z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Puchary i nagrody wręczył Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek.

Zawodników oceniała komisja w skład, której wchodzili kynolodzy z Podlaskiego, Nadbużańskiego, Warmińsko-Mazurskiego OSG oraz z Komendy Głównej SG.

Mistrzostwa zorganizował Wydział Kadr i Szkolenia POSG przy wsparciu Zarządu Głównego NSZZ FSG,  Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG w Białymstoku, Gladiator- hotel dla zwierząt i szkolenie psów oraz Centrum Zoologiczne Reksio.