W dniach 14-16 lutego br. w Białymstoku odbyły się VI Otwarte Mistrzostwa Kynologiczne Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Przewodnicy psów służbowych wraz ze swoimi czworonogami rywalizowali o tytuł mistrza.
W zawodach udział wzięli przewodnicy psów służbowych z dwóch Oddziałów Straży Granicznej: Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego oraz z Policji, Wojska, Straży Miejskiej w Białymstoku, Służby Więziennej, Straży Ochrony Kolei. Mistrzostwa rozpoczęły się od sprawdzenia umiejętności strzeleckich funkcjonariuszy. Kolejne zadanie tego dnia polegało na zatrzymaniu pozoranta podczas pokonywania toru przeszkód z bodźcami odwracającymi uwagę w postaci flar. Drugiego dnia zawodów odbyły się cztery konkurencje między innymi zatrzymanie pozoranta na moście, w pojeździe czy w grupie osób. Ostatniego dnia mistrzostw przewodnik z psem służbowym mieli do przeszukania pomieszczenia i zatrzymanie pozoranta, a na zakończenie bieg z psem na dystansie około 1000 metrów.
Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajął przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, drugie Funkcjonariusz POSG z Placówki w Bobrownikach, trzecie z kolei przedstawiciel Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Zawodników oceniała komisja w skład, której wchodzili kynolodzy z Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego OSG oraz z Komendy Głównej SG.
Mistrzostwa zorganizował Wydział Kadr i Szkolenia POSG przy wsparciu Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG w Białymstoku oraz Zarządu Głównego NSZZ FSG.
Sponsorzy wspierający:
-Hurtownia Zoologiczna Reksio
-Hurtownia Zoologiczna Morano
-Hurtownia Zoologiczna ZOOMAX
-Gladiator Hotel dla zwierząt i szkolenie psów.